Pamani vardarbību! Vardarbībai patīk klusums! Neklusē!

Aizsardzībai pret vardarbību Tiesu administrācija nodrošina šādus pakalpojumus:

Katru gadu Latvijā tiek īstenoti projekti, kuri informē sabiedrību par vardarbību tās dažādajās izpausmēs. Šogad Labklājības ministrija īsteno sociālo kampaņu “Vardarbībai patīk klusums. Neklusē!”, lai aicinātu līdzcilvēkus vardarbības gadījumā nebūt vienaldzīgiem un ziņot atbildīgajām iestādēm.

Diemžēl Latvijā ir apmēram 30% sieviešu, kas bijušas un ir attiecībās, kur piedzīvojušas vardarbību no partnera. Diemžēl Latvijas sabiedrībā valda uzskats, vardarbība ģimenē ir privāta lieta un tā nav sodāma rīcība – tā uzskata 25% sabiedrības.

Lielākoties vardarbība tiek fiksēta starp laulātajiem jeb partneriem, kā arī citiem radiniekiem un personām, ar kuriem cietušais dala kopīgu mājsaimniecību. Pēc Labklājības ministrijas datiem 2022. gadā pieaudzis visu veidu vardarbības veidu skaits – īpaši attiecība uz bērnu seksuālo izmantošanu, tomēr dominējošais veids ir emocionālā vardarbība. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumus 2022. gadā saņēmuši 726 pilngadīgi cietušie, no tiem 690 sievietes un 36 vīrieši. Dati rāda, ka 87% gadījumos vardarbības veicējs ir bijis vīrietis. 

Labklājības ministrija informē, kā atpazīt vardarbību ģimenē un aicina līdzcilvēkus rīkoties un runāt, ja vardarbība ir pamanīta.

IKEA savas kampaņas laikā vērš uzmanību, ka katrs otrais pieaugušais nav pārliecināts, kā rīkoties, kļūstot par liecinieku vardarbībai ģimenē – tā liecina jaunākā iniciatīvas “Pamani vardarbību” aptauja. Lai vērstu uzmanību uz vienu no akūtākajām problēmām mājokļos un pieejamajiem palīdzības veidiem, IKEA savā sociālajā kampaņā mudina sabiedrību turēt acis vaļā. Jo vardarbība ģimenē nav tikai ģimenes lieta. Tā skar mūs visus.

“Redzu – reaģēju. Un tu?”

Pamani vardarbību. Pievienojies kustībai un uzzini, kā rīkoties: https://www.ikea.lv/lv/pamani-vardarbibu

! Ja esi cietis no vardarbības ģimenē, neklusē, bet rīkojies – vērsies pēc palīdzības!

110 – policijas tālrunis

116123 – diennakts bezmaksas krīžu tālrunis

116006 – bezmaksas atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem, katru dienu no plkst. 12.00-22.00, kā arī iespējams sazināties čata platformā – tīmekļvietnē www.cietusajiem.lv

Plašāku informāciju par vardarbības atpazīšanu, atbalsta un palīdzības iespējām vari iegūt, vēršoties: