Kontakti

Pils laukums 4, Rīga, LV-1050

Lai iekļūtu ēkā jānospiež kods11

Bezmaksas informatīvais
tālr: 80001801

E-pasts: jpa@jpa.gov.lv

   

Partneri

 

Aktualitātes
2009-03-28

Latvijas Avīze: Joprojām tirgo bērnus

ES stingrāk vērsīsies pret cilvēku tirgotājiem un bērnu izmantotājiem

 

Eiropā ik gadu vairāki simti tūkstoši personu kļūst par cilvēku tirdzniecības upuriem, un joprojām varmāku rokās nonāk liels daudzums bērnu. Organizācijas, kas pēta cilvēku tirdzniecības problēmas, norāda, ka joprojām nav iespējams uzzināt pārdoto un seksuāli izmantoto cilvēku skaitu, jo šim nozieguma veidam ir pārāk daudz pelēko zonu. Taču aizvadītajā gadā vien internetā atrastas 1000 mājas lapas, kurās piedāvāts pirkt, pārdot vai seksuāli izmantot bērnus. Lielākā daļa no šīm mājas lapām esot reģistrētas ASV. Pētnieki ir nobažījušies par to, cik nekontrolēti šāda noziedzīga informācija ceļo internetā un cik maz joprojām tiek darīts, lai bērnus aizsargātu no iespējamas vardarbības.

 

Eiropas Komisija šonedēļ publiskoja jaunus, stingrākus likumu priekšlikumus, kas aizstātu līdzšinējos tiesību aktus. Tie paredz nodrošināt palīdzību cietušajiem, stingrāk vērsties pret noziedzniekiem, kas ir atbildīgi par seksuālu vardarbību pret bērniem un cilvēku tirdzniecību, kā arī likumi sola stingrāk regulēt interneta vidi, kas kļūst arvien populārāka noziedznieku vidū.

 

Eiropas Komisija sola, ka jaunās ieceres ļaus vieglāk sodīt tos vienas valsts pilsoņus, kas noziegumu būs pastrādājuši citā valstī. Policijai būs brīvākas rokas noklausīties tālruņa sarunas, kā arī izmantot citus līdzekļus, ko parasti lieto organizētās noziedzības apkarošanai. Cietušajiem būs jānodrošina izmitināšana un medicīniskā aprūpe un, ja nepieciešams, policijas aizsardzība, lai viņi varētu atgūties pēc pāri nodarītā un justies droši par savu dzīvību. Tāpat cietušie būs jāpasargā no turpmākas traumatiskas pieredzes kriminālās tiesvedības laikā, kas rodas, piemēram, padziļināti iztaujājot par piedzīvoto saistībā ar piespiedu seksuālo izmantošanu. Šiem cilvēkiem tiks sniegta arī bezmaksas juridiskā palīdzība visā tiesvedības laikā un arī tad, ja viņi vēlēsies piedzīt materiālu kompensāciju no pāri darītāja.

 

Jaunie likumi ļaus arī vieglāk sodīt personas, kas seksuāli izmantojušas bērnus vai izturējušās vardarbīgi. Krimināltiesiskas sankcijas draudēs arī tiem, kas būs vilinājušas bērnu seksuālām darbībām internetā, likuši pozēt tīkla kameru priekšā, pie atbildības tiks saukti arī seksa tūristi, kas ceļo uz ārvalstīm, lai izmantotu bērnus.

 

Cietušie bērni varēs liecināt tiesā bez nepieciešamības satikties aci pret aci ar pāridarītāju, kas bieži vien rada tikai un vienīgi papildu traumu. Arī bērniem palīdzēs bezmaksas jurists.

 

Eiropas Komisija sola arī izstrādāt jaunas sistēmas, kas bloķētu piekļuvi tām tīmekļa vietnēm, kas satur bērnu pornogrāfiju.

 

Jāteic, ka vēl par šiem Eiropas Komisijas priekšlikumiem būs jāvienojas dalībvalstu atbildīgajiem ministriem, un tikai tad tie būs jāiestrādā katras dalībvalsts tiesību aktos.

 

Lai arī Eiropas Komisija, publiskojot priekšlikumu, pagaidām nemin, kuras Eiropas Savienības dalībvalstis visvairāk cieš no cilvēku tirdzniecības, taču nevalstisko organizāciju un Eiropas Padomes publicētajos datos biežāk atrodas Centrālās un Austrumu Eiropas vārds.

 

Eksperti arī norāda, ka cilvēku tirdzniecība var uzņemt jaunus apgriezienus finanšu un ekonomiskās krīzes izraisītā bezdarba dēļ, turklāt upuru nogādāšanu no vienas valsts citā atvieglo arī atvērtās robežas. Speciālisti norāda, ka pret cilvēku tirdzniecību būtu jācīnās ar tādiem pašiem ieročiem kā pret organizēto noziedzību, veidojot pēc iespējas ciešāku globālu sadarbību ne tikai Eiropas, bet visas pasaules valstu starpā.

 

Ina Strazdiņa Latvijas Avīze

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Izmantojot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu Uzzināt vairāk