Kontakti

Pils laukums 4, Rīga, LV-1050

Lai iekļūtu ēkā jānospiež kods11

Bezmaksas informatīvais
tālr: 80001801

E-pasts: jpa@jpa.gov.lv

   

Partneri

 

Aktualitātes
2009-11-07

Juridiskā palīdzība – bez maksas

Vairāki "Latvijas Avīzes" lasītāji jautā, vai Latvijā iespējams saņemt juridisku palīdzību bez maksas. Bieži tā vajadzīga pret valsts un pašvaldību ierēdņu patvaļu vai citu cilvēku, tostarp darba devēju, blēdībām. Pēdējā laikā to meklē ne tikai vecāka gadagājuma cilvēki, kam pieder vērtīgi nekustami īpašumi, bet kas palikuši bez apgādniekiem un saņem mazu pensiju, bet arī jaunāki cilvēki, kas zaudējuši darbu un pastāvīgus ienākumus.

 

Rīgā palīdzību bez maksas piedāvā četrās vietās. Palīdzības lūdzējam gan pašam jāapsver, vai ar to vienmēr pietiks sevis aizstāvībai.

 

Pirmā ir Juridiskās palīdzības administrācija Brīvības gatvē 214, kur juridisko palīdzību apmaksā valsts, noslēdzot līgumus ar zvērinātiem advokātiem. Turp palīdzības lūdzēji var doties paši, iepriekš piezvanot pa bezmaksas tālruni 80001801 (Tālrunis pieejams zvanot no fiksētās tālruņa līnijas).

 

Pēc likuma uz valsts apmaksātu juridisku palīdzību var cerēt, pirmkārt, ļaudis, kuri vietējās pašvaldības sociālajā dienestā atzīti par maznodrošinātiem vai trūcīgiem. Otrkārt, var cerēt ļaudis, kuri nokļuvuši īpašā situācijā un kuri, ievērojot viņu ienākumus un tiem piederošo īpašumu stāvokli, daļēji vai pilnīgi nespēj paši sevi aizstāvēt. Par īpašu situāciju uzskata tādu, kad cilvēks iekļuvis nelaimē pēkšņi, piemēram, nodedzis dzīvojamais nams. Īpaša situācija ir arī tad, ja cilvēks atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā vai šī palīdzība nepieciešama, kārtojot patvēruma piešķiršanas procedūru.

 

Valsts apmaksā:

 

konsultācijas ārpus tiesas un tiesvedības laikā,

 

juridisku dokumentu sagatavošanu,

 

pārstāvību tiesā.

 

Latvijas Universitātes Juridiskās prakses un palīdzības centrā Rīgā, Raiņa bulvārī 19, palīdzību piedāvā ik gadu no oktobra vidus līdz decembrim un no februāra līdz maijam.

 

Juridisku palīdzību te sniedz Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes maģistrantūras 1. kursa studenti. Centra direktore Sandra Zīle Gereiša paskaidro, ka vispirms apmeklētāju uzklausa, proti, noskaidro visus konkrētās

 

lietas apstākļus un tikai pēc studentu konsultācijas ar sadarbības partneriem, zvērinātiem advokātiem, viņam tiek sniegta atbilde. Centrā sniedz juridiskas konsultācijas tikai darba, dzīvokļu īpašumu, kā arī ģimenes lietās (paternitātes noteikšana, uzturlīdzekļu piedziņa, laulības šķiršana u. c.)

 

Juridiskās prakses un palīdzības centrā iepriekš jāpiesakās (tālr. 67 034 591), pēc tam jāgaida uzaicinājums uz sarunu. Sandra Zīle Gereiša saka, ka gaidīšanas laiks atkarīgs no studentu noslogotības. Pašlaik centrā izveidojusies palīdzības lūdzēju rinda līdz novembra beigām.

 

Palīdzību sniedz arī biznesa augstskolas "Turība" Juridiskajā konsultāciju birojā Rīgā, Graudu ielā 68 (tālr. 67 607 726), ceturtdienās no plkst.12 līdz 18. Konsultācijas sniedz profesionālā bakalaura 3. kursa studenti pasniedzēju vadībā. Konsultācijas tiek sniegtas tikai civillietās, tostarp darba, ģimenes, īpašuma tiesību lietās. Studenti palīdz sagatavot prasības pieteikumus tiesai.

 

Pēc palīdzības var doties arī Latvijas Kredītņēmēju apvienību (LAKRA) Rīgā, Artilērijas ielā 15 – 3 (tālrunis 20 042 039). Apvienībā izveidojusies rinda, tāpēc pieņemšana jāgaida trīs līdz četras nedēļas. Sabiedriskās organizācijas pārstāve Vineta Sprugaine piebilst, ka palīdzības saturs un raksturs ir ierobežots. To sniedz kredītu un parādu piedziņas lietās un tikai LAKRA biedriem. Iestājoties apvienībā, jāmaksā biedra nauda – 12 lati gadā. Pēc tam tajos advokātu birojos, kuri sadarbojas ar LAKRA, konsultācijas ir par brīvu. Ja nelaimē nokļuvušajam vajadzīga, piemēram, aizstāvība tiesā, tad par to ar advokātiem jāvienojas atsevišķi, par maksu.

 

 Autors: ZIGFRĪDS DZEDULIS.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Izmantojot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu Uzzināt vairāk